Quantcast

2016 NBA D-League Draft Board

Official Release | October 30, 2016

See below for the complete results of the 2016 NBA D-League Draft.

GO TO ROUND: 2 3 4 5 6

FIRST ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Erie Anthony Brown Stanford
2 Santa Cruz Jaleel Roberts UNC-Asheville
3 Oklahoma City (traded to SCW) Alex Hamilton Louisiana Tech
4 Fort Wayne Travis Leslie Georgia
5 Grand Rapids (from SLC) Chris Horton Austin Peay
6 Fort Wayne (from GRD; traded to MNE) Dallas Lauderdale Ohio St
7 Delaware Brannen Greene Kansas
8 Northern Arizona Michael Bryson UC Santa Barbara
9 Texas Keith Hornsby LSU
10 Santa Cruz (from RAP) LaDontae Henton Providence
11 Iowa Quinton Chievous Hamilton
12 Windy City Aaron Thomas Florida St
13 Greensboro Shonn Miller Connecticut
14 Long Island Boris Dallo France
15 Salt Lake City (from LAD) Jaylen Bland Cal-Riverside
16 Westchester Max Hooper Oakland
17 Rio Grande Valley TJ Price Western Kentucky
18 Austin Maurice Bolden Southern Mississippi
19 Canton Roosevelt Jones Butler
20 Maine (traded to FWN) Adam Woodbury Iowa
21 Rio Grande Valley (from RNO) Ameen Tanksley Hofstra
22 Sioux Falls Ike Nwamu UNLV

 

GO TO ROUND: 1 3 4 5 6

SECOND ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Erie Markus Kennedy  SMU 
2 Erie (from SCW) Shane Richards Manhattan
3 Northern Arizona (from OKC) Mikh McKinney Sacramento St
4 Oklahoma City (from FWN; traded to AUS) Anthony Beane Southern Illinois
5 Salt Lake City Jarelle Reischel  Eastern Kentucky 
6 Reno (from GRD) Will Davis  UC-Irvine 
7 Fort Wayne (from DEL) Chris Fowler Central Michigan
8 Northern Arizona Greg Mays UW-Green Bay
9 Oklahoma City (from TEX) Charles Mann Georgia
10 Salt Lake City (from RAP; traded to RAP) Goodluck Okonoboh UNLV
11 Erie (from IWA) Shevon Thompson George Mason
12 Windy City Sterling Gibbs Connecticut
13 Greensboro Ky Howard NJIT
14 Long Island Trashon Burrell Memphis
15 Erie (from LAD) Davonte Lacy Washington St
16 Delaware (from WES) Benito Santiago Jr. Cumberlands
17 Rio Grande Valley Jamaal Samuel Louisiana-Monroe
18 Austin Danny Stewart Rider
19 Grand Rapids (from CTN) Shannon Brown Michigan State
20 Maine Joe Thomasson Wright State
21 Raptors 905 (from RNO) Antwaine Wiggins Charleston
22 Sioux Falls Marcus Posley St. Bonaventure

 

GO TO ROUND: 1 2 4 5 6

THIRD ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Erie Aaron Cosby Western Kentucky/span>
2 Maine (from SCW) Iiah Umipig Seattle
3 Los Angeles (from OKC) Gerald Beverly Daeman
4 Fort Wayne Jordan Loyd Indianapolis
5 Salt Lake City Carl Ona-Embo France
6 Grand Rapids Pat Forsythe Akron
7 Delaware Grandy Glaze Grand Canyon
8 Reno (from NAZ; traded to LAD) Kourtlin Jackson Southern Mississippi
9 Texas Uchechi Ogbonna Daeman
10 Los Angeles (from RAP) Wally Ellenson Marquette
11 Iowa Marqueze Coleman Nevada
12 Windy City Chauncey Collins TCU
13 Greensboro Mike Anderson Washington
14 Long Island JJ Moore Rutgers
15 Los Angeles Jerome Seagers UNLV
16 Westchester Lasan Kromah Connecticut
17 Rio Grande Valley Reggis Onwukamuche Prairie View A&M
18 Canton (traded to SCW) Amere May Jr. Delaware St
19 Maine Ricky Tarrant Memphis
20 Reno Tyron Criswell Nevada
21 Sioux Falls DeAndre Mathieu Minnesota

 

GO TO ROUND: 1 2 3 5 6

FOURTH ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Santa Cruz Keith Steffeck William Penn
2 Oklahoma City Karrington Ward Eastern Michigan
3 Grand Rapids Zeke Upshaw Hofstra
4 Delaware Christian Macauley Texas A&M – Commerce
5 Raptors 905 (from NAZ) JT Terrell USC
6 Raptors 905 (from TEX) Ethan O’Day Vermont
7 Raptors 905 Kendall Williams New Mexico
8 Los Angeles (from IWA; traded to RNO) Anthony January Cal State Bernadino
9 Windy City Anthony Lee Ohio St
10 Greensboro Ron Mvouika St. John’s
11 Long Island Palpreet Singh Brar India
12 Los Angeles Dii’jon Allen-Jordan Campbellsville
13 Reno (from WES) Montigo Alford Boise St
14 Austin Charles Garcia  Seattle 
15 Canton Stedmon Lemon Johnson C. Smith
16 Maine Andrew McCarthy Massachusetts
17 Sioux Falls Ryan Bowie UT-San Antonio

 

GO TO ROUND: 1 2 3 4 6

FIFTH ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Iowa (from ERI) Omar Reed Bluefield
2 Santa Cruz Rasean Simpson Morgan St
3 Grand Rapids Ladarius Tabb Alabama A&M
4 Northern Arizona Ralph Sampson III Minnesota
5 Texas Bryson Fonville Catholic
6 Raptors 905 (traded to SLC) Evrik Gary Francis Marion
7 Iowa DeAngelo Riley Azusa Pacific
8 Greensboro Keala King Pikeville
9 Long Island Austin Witter North Carolina A&T
10 Canton (from LAD) Chip Armelin Southern Mississippi
11 Westchester Dane Miller Rutgers
12 Austin Kevin Anderson Richmond
13 Canton Anthony Odunsi Houston Baptist
14 Maine Tommy Mason-Griffin Oklahoma
15 Sioux Falls Aly Ahmed CSU-Bakersfield

 

GO TO ROUND: 1 2 3 4 5

SIXTH ROUND

PICK TEAM PLAYER SCHOOL
1 Erie Brandis Raley-Ross South Carolina
2 Grand Rapids Matthew Adekponya Australia
3 Texas David Allen Georgetown
4 Iowa Aaron Brown Boston College
5 Westchester Jason Carter Texas Southern
6 Austin Alexis Wangmene Texas
7 Canton Trey Davis Massachusetts
8 Westchester (from RNO) Bobby Ray Parks Jr. Philippines

Related articles